O nas

Strona poświęcona sprawom Górnego Śląska prowadzona jest przez nowe Stowarzyszenie "Silesius ". Niespodziewanie kilka osób działających już zarówno w regionalnych organizacjach jak i mediach stwierdziło, że jest w tym segmencie luka, którą warto domknąć.

Stowarzyszenie i Portal Górnego Śląska nie mają zamiaru wchodzić nikomu w drogę i zamierzają realizować swoje pomysły.

Zajta po śląsku znaczy strona i jest to nazwa nowego regionalnego portalu o szerokim profilu. - - Czy uda się w pełni ten projekt zrealizować tego nie wiem, ale widzę entuzjazm, optymizm i konsekwentne działanie naszej redakcji. Portal Górnego Śląska jest przedsięwzięciem amatorskim i hobbistycznym bez jednej konkretnej linii programowej. Chcemy być otwarci na współpracę z różnymi środowiskami, a docierać chcemy zarówno do Ślązaków w naszej krainie jak i tych na emigracji – mówi Wiktor Franki, współtwórca portalu zajta.eu.

Redakcja chce również pokazywać  Górny Śląsk innym regionom a te regiony tu na Śląsku. Zarówno Ślązacy wszystkich możliwych opcji etnicznych jak i mieszkańcy naszej krainy, którzy jeszcze Ślązakami się nie czują, docelowo, kiedy strona będzie rozbudowana powinni znaleźć tu coś ciekawego dla siebie.

- Jestem pewien, że każdy z twórców Portalu Górnego Śląska Zajta.eu widzi to wszystko po swojemu i trochę inaczej niż ja, ale o to chodzi – dodaje Wiktor Franki.

Jednym z założeń, które przyświeca twórcom, jest próba stworzenia portalu, który będzie przekazywał informacje  ze śląskiej perspektywy. – Do tej pory wszystkie media lokalne, pokazywały Ślązaków przez pryzmat krupnioka, rolady i śląskich szlagrów. Chcemy to zmienić i pokazywać, że śląskości nie trzeba się wstydzić – mówi współzałożyciel strony, Jacek Tomaszewski, zastępca redaktor naczelnej Jaskółki Śląskiej.

Czy to się uda? Czas pokaże.


Najważniejsze, że co to robimy jest szczere. Nasz portal ma łączyć ludzi, nie tylko Ślązaków, a może przede wszystkim Ślązaków. Nie przeciw komuś. Przede wszystkim ma mobilizować wszystkie środowiska do wspólnej pracy na rzecz śląskiej tradycji, kultury i wartości. Dlatego jesteśmy otwarci na ludzi, którzy czują to i chcą bezinteresownie współtworzyć z nami nasz wspólny portal.Ankieta

Które określenie jest dla Ciebie najważniejsze?